Kibervédelem a megújuló energia rendszerekben – új kihívások és a 8G Energy szakmai válaszai
A megújuló energiaforrások térnyerésével és az energiatárolók szerepének növekedésével a villamosenergia-rendszerek új típusú kihívásokkal néznek szembe – ezek közül az egyik legkritikusabb a kiberbiztonság.
A megújuló energiaforrások térnyerésével és az energiatárolók szerepének növekedésével a villamosenergia-rendszerek új típusú kihívásokkal néznek szembe – ezek közül az egyik legkritikusabb a kiberbiztonság. Az Európai Unió 2024 nyarán hatályba lépett NCCS-rendelete (Network Code for Cybersecurity) új szintre emelte a villamosenergia-rendszerek védelmét, különös tekintettel a megújuló termelőkre és energiatárolókra. A szabályozás célja világos: olyan egységes, kötelezően alkalmazandó biztonsági keretrendszert teremteni, amely ellenállóbbá teszi az európai energiainfrastruktúrát a növekvő számú és súlyosbodó kibertámadásokkal szemben.
A hazai szektorban tevékenykedő 8G Energy már korán felismerte a digitalizációval együtt járó kockázatokat. Cégünk nemcsak a megújuló energia telepítésében jár élen – különösen a napelemes rendszerek, ipari méretű energiatermelők és energiatárolók létesítésében –, hanem egyre nagyobb hangsúlyt fektet az ezekhez kapcsolódó informatikai biztonságra is. Működésünk során szoros figyelemmel kísérjük az uniós és hazai szabályozási környezet változásait, és ügyfeleink számára olyan megoldásokat kínálunk, amelyek megfelelnek a legújabb kiberbiztonsági követelményeknek is.
Megújulók és a kiberkockázat – miért vált kritikus kérdéssé?
Az elmúlt években megszaporodtak az energiaszektort célzó kibertámadások, melyek célpontjai között egyre gyakrabban szerepelnek megújuló energiaforrásokat hasznosító rendszerek. A nap- és szélerőművek, valamint az akkumulátoros energiatárolók összekapcsolt vezérlőrendszerei lehetővé teszik a hatékony működést, ugyanakkor sérülékennyé válhatnak a rosszindulatú behatolásokkal szemben. A háztartási méretű kiserőművek (HMKE-k) – gyakran internetre csatlakozó, okos eszközökkel integrált rendszerek – szintén potenciális célpontjai lehetnek a távoli hozzáférésen alapuló támadásoknak.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) a 2024-es uniós rendelet alapján immár nemcsak a nagy rendszerirányítók, hanem a kisebb szereplők – köztük a megújuló energia szolgáltatók – kibervédelmi megfelelését is vizsgálhatja, amennyiben ezek tevékenysége eléri a meghatározott kapacitási küszöbértékeket (megújulók esetén 3000 MW, energiatárolók esetén 500 MW). Magyarországon a megújulóenergia-termelés már 5325 MW fölött jár, vagyis bőven a szabályozási határ felett van – így a szektor érintettsége megkérdőjelezhetetlen.
A 8G Energy válasza a kibervédelmi kihívásokra
A 8G Energy tevékenységében az utóbbi években egyre fontosabb szerepet kap a kiberbiztonsági megfelelés és a kapcsolódó ügyféltámogatás. Cégünk integrált megközelítést alkalmaz a napelemes és energiatároló rendszerek tervezésében és kivitelezésében, amely kiterjed:
- Biztonságos távmenedzsment megoldások beépítésére (VPN, titkosított adatkapcsolatok),
- Kiberbiztonsági auditokra és kockázatelemzésre,
- Az ellátási lánc védelmére és beszállítói rendszerek ellenőrzésére,
- Automatikus incidensérzékelő és riasztórendszerek integrálására,
- Oktatásra és ügyfél-tájékoztatásra a rendszerhasználat kockázatairól.
Szakértőink nyomon követik az e-ISAC tudásmegosztó platform és a MEKH által publikált módszertani útmutatók tartalmát, és aktívan alkalmazzák az ott megosztott legjobb gyakorlatokat. Mindez lehetővé teszi számunkra, hogy ügyfeleink ne csak energetikai, hanem informatikai szempontból is biztonságban tudhassák berendezéseiket.
Előre tekintve – szakmai felkészültség a fenntartható jövőhöz
A kibervédelem már nem választható kiegészítő eleme az energetikai rendszereknek, hanem alapkövetelmény. A 8G Energy jövőképe olyan decentralizált, digitalizált és biztonságos energiarendszerekre épül, amelyek nemcsak a környezeti fenntarthatóságot támogatják, hanem megfelelnek a 21. század technológiai kihívásainak is. A megújuló energia fejlődése elválaszthatatlan a kiberbiztonságtól. A 8G Energy felismerte ezt az összefüggést, és a gyakorlatban is érvényesíti – ügyfelei és a hazai energiarendszer védelmében egyaránt.
Amennyiben érdeklődne napelemes beruházás, vagy energia tároló telepítése felől, esetleg kíváncsi lenne milyen energetikai fejlesztések lennének megvalósíthatóak cégénél, akkor keressen minket bizalommal a b2b@8genergy.hu e-mail címen, szakértő kollégáink állnak szíves rendelkezésére!
forrás:
További hírek

Jedlik Ányos Energetikai Programot indít az Energiaügyi Minisztérium
Lantos Csaba energiaügyi miniszter 2025. márciusában bejelentette a Jedlik Ányos Energetikai Programot, amelyen belül összesen 440 milliárd forint keretösszegben, 10 területet érintő pályázatot tervez kiírni vállalati fejlesztésekre...

Megfizethető Energiáról szóló Akcióterv – Európai Bizottság közleménye
2025. február 26-án az Európai Bizottság bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot.

„A megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk”
A Magyar Megújuló Energia Szövetség (MMESZ), melynek elnökhelyettese Fehér Róbert, a 8G Energy Zrt. vezérigazgatója, legutóbbi közleménye, valamint a szervezet honlapján elérhető célkitűzések szerint fontos...

Módosította a kormány a KÁT rendszerek árazását
Felfüggesztésre került a Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT) inflációkövető árazása, mely a 2025.01.31-én éjjel megjelent kormányrendeletben (7/2025. (I. 31.)), valamint az Energiaügyi Minisztérium közleményében került megfogalmazásra.

Újabb áramfogyasztási rekord Magyarországon
Korábban beszámoltunk már arról, hogy Magyarországon sorra dőlnek meg az áramfogyasztási rekordok, legutóbb 2024 novemberében írtunk a témáról