ÜHG kibocsátás csökkenés az EU-ban

2023-ban 8,3%-os üvegházhatású gázkibocsátás csökkenést teljesített az Európai Unió, melyet a 2024.10.30-án kiadott EU klímajelentésben tettek közzé.

2023-ban 8,3%-os üvegházhatású gázkibocsátás csökkenést teljesített az Európai Unió, melyet a 2024.10.30-án kiadott EU klímajelentésben tettek közzé. A csökkenés legfőképpen a megújuló energiaforrások széleskörű elterjedésének köszönhető Európában, melyet alátámaszt az is, hogy a legtöbb energiát már megújulóenergiát termelő berendezések biztosították az EU-ban.

Az ÜHG kibocsátás csökkentése kulcsfontosságú az EU számára első sorban azért, mert ez hozzájárul a klímaváltozás mérsékléséhez és a fenntartható fejlődés elősegítéséhez, másod sorban pedig az alább felsorolt szempontok miatt is lényeges, hogy például a 2030-ra kitűzött EU-s cél: az 55%-os ÜHG kibocsátás csökkenés megvalósuljon, amely célértéket a Fit for 55-ban, az EU zöld átállási tervben rögzítettek. A fit for 55 lényege, hogy az Európai Unió előírná a tagállamai számára, hogy 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkentsék a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátásukat az 1990-es referenciaértékhez képest, és ennek érdekében 2030-ig az EU jogszabályait összhangba hoznák.

  • Környezetvédelem: az üvegházhatású gázok csökkentése segít megakadályozni a globális felmelegedést, csökkenti a klímaváltozás negatív hatásait, mint például az extrém időjárási jelenségeket, vagy akár a tengerszint, ezáltal a folyók vízszintjének emelkedését.
  • Egészségügyi előnyök: a levegőszennyezés csökkentése, amely gyakran a fosszilis tüzelőanyagok égetésével jár, javíthatja a lakosság egészségét. Kevesebb légzőszervi betegség, szív- és érrendszeri probléma lesz tapasztalható.
  • Gazdasági előnyök: A zöld gazdaságra való átállás új munkahelyeket teremthet a megújuló energiaforrások, az energiahatékonyság és a fenntartható technológiák területén. Ez hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez és a versenyképesség növeléséhez is a későbbiekben.
  • Energiafüggetlenség: Az EU célja, hogy csökkentse a fosszilis energiahordozókra való támaszkodást, ami növeli az energiafüggetlenséget. A megújuló energiaforrások fejlesztése csökkentheti az importált energia mennyiségét.
  • Társadalmi igazságosság: A klímaváltozás hatásai nem egyenlően oszlanak meg, és a legnagyobb terhet a legsebezhetőbb közösségek viselik. A célzott intézkedések segíthetnek a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében és a közösségek ellenállóbbá tételében.

A 2024-es Klímaakciós Haladás Jelentés szerint az EU ÜHG kibocsátása már 37 százalékkal alacsonyabb az 1990-es szinthez képest, mely információt tovább erősítette az Európai Bizottság szóvivője a nem régiben tartott sajtótájékoztatón, ahol hangsúlyozta, hogy az EU jó úton halad a 2030-as cél (ÜHG gázkibocsátás legalább 55 százalékos csökkentése) elérésben, amennyiben ez a csökkenési lendület fennmarad.

A megújuló energia az EU villamosenergia-termelésének 44,7 százalékát tette ki, szemben a fosszilis energiaforrások 32,5 és az atomenergia 22,8 százalékával. Emellett az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású fűtési rendszerek térnyerése és a szénelnyelők – olyan természetes vagy mesterséges területek, amelyek elnyelik a szén-dioxidot – is hozzájárultak a csökkenéshez. A kibocsátás visszaesésében az ipari termelés csökkenése is szerepet játszott: az iparági kibocsátások 6 százalékkal estek vissza, bár ez részben a hatékonyság javulásának is köszönhető. Az ipari termelés ugyan 2 százalékkal alacsonyabb volt 2022-höz képest, de továbbra is meghaladta a 2019-es és 2021-es szinteket.

Szeretne Ön is hozzájárulni az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentéséhez, vagy vállalata felmérné a megújuló energiaforrás alkalmazási lehetőségét, esetleg kíváncsi a potenciális energetikai fejlesztésekre? Keressen minket bizalommal a b2b@8genergy.hu e-mail címen, szakértő kollégáink állnak szíves rendelkezésére!

forrás:
https://www.portfolio.hu/unios-forrasok/20241031/meghokkento-jele-van-az-eu-s-energiaatmenet-hatasanak-720311

2024.11.08
Kérjen ingyenes ajánlatot!
Ajánlatkérés